2021. június 18., péntek.

Ma Arnold, Levente névnapja van. Holnap Gyárfás névnapja lesz.

A szerző köszönetnyilvánítása a Szeged Nagy e-Könyvének fejlesztésében közreműködők felé.   Click to listen highlighted text! A szerző köszönetnyilvánítása a Szeged Nagy e-Könyvének fejlesztésében közreműködők felé. Powered By GSpeech
KÖSZÖNETNYILVÁNÍTÁS - Szeged Nagy e-Könyve

A végére jutott a lehetetlen feladat – teljes listát írni azokról, akik valamilyen formában segítették e kiadvány létrejöttét. És ráadásul nincs is vége! Ugyan a lemezes verziók sora ezzel az eBook v1.1-essel lezárul, de a munka java még igazán csak most következik. Mégis most meg kell állnom egy pillanatra és a folyamatos jövőkutatást félretéve a múltat is méltatnom kell, mert sajnos nincs már mindenki közöttünk! Velük kezdem…

Székhelyi József. Azt hiszem, Kedves Józsi, Téged nem kell senkinek bemutatnom, hiszen az egész ország gyászolt, mikor eltávoztál az Eljövendő Világba. Azóta augusztus 26. nekem nem a születésem napját juttatja eszembe, hanem a végső búcsút Tőled és kiváló orgánumodtól. Másnap engem még egy súlyos „baleset” is ért. Emlékezetes égi jelek voltak ezek számomra, amelyek arra figyelmeztettek, hogy törődjek többet azokkal, akik engem segítettek nagy terveim megvalósításában. De ahogy sokan mások, én is csak őrülten rohanok a nagy ügyek után, pedig néha megállhatnánk egymásnak egy-egy jó szóra, akár csak egy percig is. Annyit ígérhetek Neked, hogy ha a matematika nem hagy cserben és kicsit Te is besegítesz nekem odaátról, akkor talán sikerül hangodat az evilágiaknak megmentenem az idők végezetéig és akár maradhatsz továbbra is a kiadvány magyar narrátora! Ha nem jönne össze, amit borzasztóan sajnálnék, igyekszem ikonikus hangzású szavaidat akkor is megtartani, amennyire csak lehet. Köszönöm Neked a hangfelvételt, amit a Magyar Rádió Szegedi Stúdiójában vettünk fel! Emlékszem, Tráser Lászlóval – akinek szintén köszönöm, hogy a stúdiót ingyenesen rendelkezésünkre bocsátotta – azon aggódtunk, hogy a több órás felmondás ki fogja készíteni a hangszálaidat a stúdió száraz légterében, de hihetetlenül jól bírtad és még a vezetéknevemmel való élcelődésre is futotta erődből, amikor Tápai Antal szegedi szobrászművészhez értél. Épp a napokban találtam rá egy 2004-es hangfelvételre, ami nem éppen stúdiófelvétel, mivel alkalmi technikámmal én magam készítettem, de ékes bizonyítéka kifinomult és intelligens humorodnak. Sírtunk-dőltünk mindannyian: Rendkívüli költségvetési közgyűlés - előadják: Botka László polgármester, Székhelyi József és Gregor József...
Kedves Józsi! Az irántad érzett tiszteletem és a kiadványban betöltött jelentős szereped inspirált arra, hogy Szeged Nagy e-Könyvét 13 éves késéssel ugyan, de bocsássam útjára – végre méltó példányszámban, igény szerint. Mert ha mindenki csak forráshiányra hivatkozna, ezen a világon semmi jó nem történne, ahogy ezt színigazgatóként Te is tapasztalhattad. Egyszerűen bízni kell a jóakaratú emberekben és önmagunkban. Így született ez a csoda is, amihez Te is nagyban hozzájárultál. Köszönjük Neked!
Emléked örökre megőrizzük!

Telekné Tóth Anna. Anyaggyűjtéseimet legtöbbször a városban karikázva végeztem praktikussági okokból és gyakran előfordult, hogy Te is kerékpárral siettél valamerre, én meg épp a másik irányba. De mindig megálltunk egymásnak pár percre és úgy tűnt, hogy ez már mindig így lesz. Tévedtem. Fiatalos mozgásod és csinos megjelenésed révén akár 20 évet is letagadhattál volna! Drága Anna, mégis korán elmentél tőlünk! A legszörnyűbb, hogy épp a Püspök utcában tekerve ért a hír egy közös ismerősünktől - ahol talán a legtöbbször futottunk össze - hogy a Te drága lelked Dankó Pistáéhoz közel került. Ólommá nehezedett a biciklim...
Drága Anna, nagyon köszönöm Neked azt a híres fotót a legnagyobb cigányprímásról, amin betyárnak volt öltözve és az "Eltörött a hegedűt" is, amely a Stefánián álló szobránál csendül fel immár Szeged Nagy e-Könyvéből. Dankó Pista emlékét a Dankó Pista Emlékéért Alapítvány vezetésével őrizted lelkiismeretesen és most Rád, mint az emlékek őrzőjére emlékezünk hálás köszönettel! Egy rózsa elhervadt, de emléke örök!

Wirth István. Kedves Pista barátom! Elmondhatatlanul sajnálom, hogy nem tudtam még éltedben meghálálni azokat a felbecsülhetetlen értékű kisfilmeket, amelyeket mindenféle ellenszolgáltatás nélkül rendelkezésemre bocsátottál! Amikor Szegeden a szuper 8-as kézikamera még igen nagy ritkaság volt, Te már díjnyertes filmeket forgattál, szerkesztettél! Trogmayer Ottó pusztaszeri ásatásainál Te voltál az időgép kezelője. A 70-es árvíz megrázó felvételeit is Neked köszönhetjük úgy, ahogy magad is láttad. Orosz harckocsikkal a Széchenyi téren! Én akkor 4 évesen fogadott mamámmal nyugodtan eszegettem a sült halat az Öreg Kőrössyben és sejtelmem sem volt arról, milyen nagy a baj. Bár izgatott munkásemberek szóltak, hogy akik autóval jöttek, sürgősen hagyják el a halászcsárdát, mert már nem tudják feltartani lapátjaikkal a vizet. A felvételeid alapján valódi árvíz volt Szegeden, nem csak egy nagyobb áradás! De jól dolgozott kezedben a Jasica akkor is, amikor a békésebb Tiszát, nagy szerelmedet filmezted és megörökítetted a régi idők tiszavirágzását Mentes József narrációjával. Szerintem a 93 évedből 10-et a Tiszának köszönhetsz, így jó üzletet kötöttél vele, de akkor is nagyon hiányzol nekünk! A tápéi népkultúrát bemutató kisfilmedben Lele Józseffel megállítottátok még az időt is. Boldog lennék, ha odaföntről vissza is tudnád állítani legalább 1-2 évtizeddel! Kedves Pistám! Kis-filmek voltak ezek a Te életedből, de nagy kincsek az utókor számára! Köszönjük Neked!
Emlékedet és emlékképeidet örökre megőrizzük!

És most hadd mondjak köszönetet evilági segítőimnek!

Dobos Kati. Visszatérve a magyar narrációra, Dobos Kati gyönyörű hangja sem hiányozhatott semmiképp, hiszen Juhász Gyula Szegedhez intézett szonettjét úgy szavalta el, ahogy senki más nem tudta volna. Drága Kati, ez a kiadvány is csak megerősíti azt az általánosan elfogadott állítást, miszerint az ország legszebb hangú és leghelyesebben beszélő színésznője vagy! Köszönöm, hogy egy ilyen csodás ékkővel díszítetted közös munkánk eredményét! Számolj vele, hogy foglak még keresni! Rég nem láttalak!...

Kozó Attila. Megríkattál bennünket, amikor először bemutattad az 1879-es Nagyárvízről készült alkotásodat. A hangeffektek és a vizuális megjelenítések annyira hatásosak voltak, hogy rögtön tudtam, ez a dokumentumfilm nem hiányozhat Szeged digitális névjegyéről! Nagyon köszönöm Neked a filmet és a gáláns ajánlatot, amivel lehetővé tetted a film felhasználását! Hamarosan keresni foglak a teljes, vágatlan változat ügyében is, mivel a tárolókapacitást a jövőben nagy mértékben növelni fogom, így nem lesz akadálya az ilyen nagyszerű alkotások korlátozások nélküli bemutatásának!

Somorjai Ferenc. Kedves Feri! A szegediek jól tudják, hogy Te vagy az első számú tudora a város történetének, az idegenvezetés tudományának és a város művészettörténeti aspektusainak. Növendékeid száma is sok ezer. Ezért amikor az első szövegváltozatomhoz szakmai lektort kerestem, igen hamar Rád találtam. A Te szakmaiságod nélkül nem mertem volna átadni az általam kreált szövegkönyvet se a narrátoroknak, se a fordítóknak. Külön köszönöm Neked a sétahajózás szövegét, amely saját, gyakorlatban is kipróbált termésed. Remélem a sétahajóztatók követik azt a koncepciót, amit nagy gonddal Te alkottál meg. És persze dupla köszönet, mert Orosz Andit Te hoztad be a csapatba, akinek a hiteles angol fordításokat köszönhetjük. Andrea! Neked is dupla köszönet, mert egy olyan hamisítatlan oxfordi angolságú narrátort akasztottál le nekem, akinél jobbat álmodni sem tudtam volna! Igen, Rob Tunnelről van szó, aki ezzel a hangszínnel bármelyik szinkronstúdióban elkelne. Nagy köszönet neki is, hiszen Rob nagyon rövid Magyarországi tartózkodása ellenére vállalta az egész délutánt kitevő megpróbáltatást és előzetesen még a teljes fordítást is átjavította, lektorálta!
Hasonlóan kettős köszönet illeti a német nyelvű adaptációért Kovács Ágit is (Studikontakt Bt.), aki szintén hozott magával anyanyelvi narrátort Markus Kóth személyében. Ági kérlek, Markusnak továbbítsd köszönetemet és add át baráti üdvözletemet is! Amikor 2004-ben Szegeden járt Jürgen Köppen, az európai csatlakozásunk biztosa, már a frissen nyomtatott német nyelvű Szeged-DVD kerülhetett az ajándék-táskájába! Ha nem csalnak emlékeim, 1-2 órán múlott az akció, de sikerült! Ági, ezt Nektek köszönhetem! De a mostani e-könyvesített változat is sokat merített az akkori fordítási anyagokból, így maradandót alkottatok és ez mindhárom fordítócsapatra vonatkozik! Merthogy egykori gimnáziumom újkori francia nyelvtanárai, Filó Réka és Ruzsáli Zsolt szereplésével létrejöhetett a harmadik nyelvi mutáció, hisz megalakult a francia csapat is, amely nélkül nem küldhettem volna Párizs főpolgármesterének tiszteletpéldányt. De miért is küldtem? 2004-ben ugyanis Szeged Napja hármas ünnep volt, hiszen azon túl, hogy királyi várossá válásunkat egy szép májusi héten ünnepeltük és az ország 2004. májusában csatlakozott az Európai Unióhoz is, még az 1879-es nagy árvíz 125. évfordulója is ez évre esett. Márpedig Szeged városa sokat köszönhetett az európai fővárosoknak az újjáépítésért és a jelentős anyagi segítségnyújtásért. Akkor egész Európa együtt érzett tönkrement városunk földönfutóvá vált lakóival és kézenfekvőnek tűnt, hogy hálából legalább azoknak a városoknak küldjek egy-egy tiszteletpéldányt, akiket anyanyelvükön tájékoztathatunk rendhagyó, de meglehetősen szalonképes módon arról, milyen szép is lett a mi városunk és hogy ma is milyen szépek azok a belvárosi paloták, amelyeket akkor a vész utáni években emeltek nekünk. Úgyhogy kedves Réka és Zsolt, íme Párizs főpolgármesterének köszönő levele, ezt valójában Ti is kaptátok: Bertrand DELANOE levele...
És természetesen köszönöm Nektek Vincent Lucas hangját is, aki egy fiatalos, szép női orgánummal 2-re emelte női narrátoraim számát. Igyekszem a jövőben a hölgyeket is bevonni ebbe a szerepbe, lesz hozzá bőven anyagom. A francia verzió egy sokáig be nem teljesült álmom volt, hálásan köszönöm Nektek és kérem továbbítani ezt Vincentnek is!
De hadd idézzem fel itt azokat a zűrzavaros kezdeteket, amikor egy 2002-ben elnyert pályázati összeg már éppen 2 évet csúszott és lényegében mindent a teljesen leapadt lakásalapunkból finanszíroztam – egyúttal vállalva a nappali kőműves és az éjszakai programozó kettős életét. Egy mentőangyalnak kellett végül a Földre szállnia, hogy az utolsó fillérjeimből legyártott tiszteletpéldányokat a postán fel is adhassam. Ez az angyal a Szondi Ildikó nevet viseli ma is és mostanság is segít abban, hogy a legújabb verzió eljuthasson minél több szegedihez. Kedves Ildikóm, Te vagy a város főangyala, aki mindig talál megoldást az olyan jó szándékú, de szerencsétlen ördögök számára, akik az utolsó lépéseknél térdre rogynak. Köszönet érte! Most is!
Természetesen nagyon hálás vagyok azoknak a döntéshozóknak, akik a Széchenyi Terv keretében (SZT-TUDAL-3) közel 1 millió Ft-tal támogatták pályázatomat a nyelvi mutációk létrehozására. Igaznak bizonyult a mondás: a pénz mindig jól jön!

Nem feledkezhetek meg ifj. Szabó Lászlóról, a Szögedi Védegylet elnökéről sem, aki a szegedi értékek védelmének nagy harcosa. Kedves Laci! Városi képviselőséged óta ismerlek. Mindig tudtál olyan szegedi értékekről informálni, amelyek méltánytalanul hiányoztak az addigi lemezről. Köszönöm Neked ezt a figyelmet és segítséget. Sajnos megosztottságom megakadályozott eddig abban, hogy ötleteidet maradéktalanul feldolgozzam, de talán mostantól nagyobb sebességre tudok kapcsolni. Köszönöm Neked azt is, hogy a legnehezebb időkben annyi példányt vásároltál, amikkel sokakat megajándékoztál ezzel is hirdetve szép városunk erényeit. Vásárlásaiddal mentetted a lehetetlennek tűnő küldetésemet is! Nélküled sem jutottam volna ehhez a legújabb kiadáshoz! Csak hogy tudja meg mindenki, milyen nagyszerű ember volt a Te édesapád is! Ő volt az, aki 1983-ban megmentette akkori szerelmemet, mostani feleségemet súlyos betegségéből. Hálás vagyok Istennek, hogy összehozott Veletek a sors!

Utoljára hagytam Szeged városvezetésének elismerését, a 2006-ban Szeged Napján odaítélt Alkotói Díjat, mert erre vagyok a legbüszkébb a kiadvány eddigi sikerei közül. Ajánlom e díjat mindenkinek, aki a fejlesztésben részt vett vagy azt bármilyen formában támogatta. Ez a díj egyúttal fémjelzi azt az egyéni kötelezettséget is, amit a folytatás számomra ma is kiró. Ennek tudatában vállalom a jövőt és fogadok mindennemű segítséget, amely a kiadvány céljait szolgálja. Köszönöm tehát Botka László Polgármester Úrnak a kitüntető bizalmat, hogy alkalmasnak talált egy ilyen szintű városmarketing célú – alapvetően szegedi értékeket, helyi kultúrát megőrző, terjesztő – kiadvány kifejlesztésére és gondozására. És köszönöm Kohári Nándor Képviselő Úrnak is, hogy felhívta a városvezetés figyelmét erre a nagyszerű küldetésre. Az Alkotói Díjjal elismert e-könyvi feldolgozás magának A Nagy e-Könyv Programnak is nagy elismerést hozott a 10. Internethajó rendezvényén, ahol kiérdemelte a „Legjobb Projekt” címet. Ezt is részben Városomnak köszönhetem, de köszönet illeti természetesen a rendezvény fő szervezőjét, Gáspár Mátyást is, akit viszont épp Szeged - e-könyveinkben megmutatkozó - ezer arca bűvölt el a legjobban!

És el ne feledkezzek azokról sem, akik vásárlásaikkal eddig is támogatták és értékelték közös igyekezetünket annak érdekében, hogy megmutassuk gyönyörű városunk múltját és jelenét, értékeit, mindazt, amiért érdemes idelátogatni vagy akár itt örökre lehorgonyozni. Kedves Szegediek! A Csapat nevében is köszönöm, hogy áldoztak e kiadványra és remélem, hogy ez a mostani verzió és majd a továbbiak is megmelengetik szívüket!

Még egyszer Mindenkinek köszönöm az eddigi segítségét, támogatását és előre bocsánatot kérek azoktól, akiket esetleg méltánytalanul kihagytam volna! Igyekszem az év végi rohanás után pótolni az esetleges hiányt!
Amit én tehetek még Szegedért - szívemben szegediként és egyúttal A Nagy e-Könyv Program elindítójaként - hogy a kiadványt kiemelten, a sorozat gyöngyszemeként kezelem és ennek megfelelően folytatom a fejlesztéseket!

Meghitt és Boldog Ünnepeket Kívánok!

Tápai Csaba
szerkesztő

2019. december 10-15.

Vissza a kiadvány oldalára

Ezt az oldalt ennyiszer töltötték le: